Çorum İlinin Depremselliği ve Jeolojik Risklerin Planlamaya Etkisi Paneli

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Çorum İl temsilciliği tarafından düzenlenen “Çorum İlinin Depremselliği ve Jeolojik Risklerin Planlamaya Etkisi Paneli” nde Çorum ilinin depremselliği ve deprem tehlikesi hakkında detay bilgiler veren Dr. Bülent ÖZMEN, dört tarafı diri faylarla çevrili Çorum ili için şimdiye kadar “Deprem Tehlikesi ve Riski” konularında herhangi bir çalışma yapılmamış olmasının büyük bir eksiklik olduğunu vurgulamıştır.

http://www.yaylahaber.com/corum/corumla-ilgili-bir-calisma-yok.htm


TÜRKİYE’NİN DEPREM HARİTASI GÜNCELLENİYOR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılının sonuna kadar “Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası ve Yönetmeliği” değişecek. Yeni deprem haritasına göre bir çok ilin deprem derecesi değişiyor. Kimi illerin derecesi düşerken, kimi illerin deprem derecesi yükseliyor. En radikal değişim Kırşehir ilinde oluyor. Şu anda yürürlükte olan deprem bölgeleri haritasına göre 1. derece deprem bölgesinde olan Kırşehir ilinin deprem derecesi 5. dereceye düşürülüyor.

Türkiye Deprem Mühendisliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (Genel Sekreter) Dr. Bülent ÖZMEN, Kanal B TV’de yayınlanmakta olan GÜNCEL programına katılarak taslak deprem bölgeleri haritası ile ilgili görüşlerini açıklamıştır. Bu programı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

www.tvarsivi.com


BURSA İLİNİN DEPREMSELLİĞİ VE TARİHİ PANELİ

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından, Osmangazi Belediyesi Ördekli Kültür Merkezinde “Bursa İlinin Depremselliği ve Tarihi Paneli” düzenlenmiştir. Panele konuşmacı olarak davet edilen Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi uzmanı Dr. Bülent ÖZMEN, “Bursa İlinin Depremselliği” başlıklı bir konuşma yapmıştır.  Panel medyada geniş bir şekilde yer almıştır.

Panel hakkında ayrıntılı bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz……...

Quake Tips for Turkey

A teacher from Turkey is giving her students lessons on disaster preparedness — lessons she learned while on a trip to Japan.

Children at the elementary school in Sakarya Province practice how to respond to natural disasters once a week.

Teacher Vildan Soyhan took a course on disaster measures run by the Japanese International Cooperation Agency. In all, 260 Turkish teachers took part.

Three years ago, Soyhan joined a group visiting Hyogo Prefecture in Japan, which suffered a powerful earthquake in 1995. She was impressed by how the Japanese schools taught preparedness.

You can find more detail informatin from here………………